Оформлення квітників
Мета: розвивати прагнення оволодіти знаннями і уміннями по
догляду за квітами ( компетентність саморозвитку й самоосвіти); ознайомити
дітей із традиційними квітами, які прикрашають українські садиби, видами клумб,
квітників,їх формами; навчити дітей технології створення квітників та клумб;
залучити дітей до власної творчої розробки по створенню квітників та клумб;
виховувати бережливе ставлення до природи.
ОБЛАДНАННЯ: інструкційні картки, макет клумби.
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ: клумби, квітники.
Хід заняття
І. Вступна частина.
1. Організаційна
частина.
Привітання.
Перевірка готовності до заняття.
2. Повідомлення теми та мети заняття.
ü Вихователь.
Тема нашого заняття
«Оформлення квітників та клумб». Ми
сьогодні повинні з вами вияснити для чого люди створюють клумби і квітники біля
своїх будинків. Ознайомимося з традиційними квітами, які прикрашають українські
садиби, видами клумб, квітників,їх формами; ми повинні навчитися технології
створення квітників та клумб. Наша мета зрозуміти, яку неповторну красу
приносять у наше життя насадження квітів
та чому обов’язок кожного берегти їх.
3. Актуалізація опорних знань
1.Бесіда
1) Назвіть квіти, які нас оточують.
2) Де в нас можна побачити
насадження квітів?
2. «Мозкова атака»
1) Яку роль, на вашу думку, відіграють квіти в нашому житті?
Підсумки відповідей .
4. Мотивація навчальної діяльності.
1.Мультимедійна презентація «Сучасні
квітники і клумби»
2. Створення проблемної ситуації,для
розв’язання якої потрібно засвоїти нове.
- Скажіть, оглянуті варіанти сучасного
ландшафтного дизайну – це важка справа?
- Що повинна знати і вміти людина, яка
бажає оформити клумбу?
- Чи є на вашу думку престижним та
високооплачуваним робота та створення ландшафтного дизайну.
3.Висновок.
ІІ. Основна частина.
ü Вихователь.
Оформити квітники біля під’їзду , на дачі доволі просто.
Створити ж квітники за всіма правилами – задача з нелегких. Адже кожна рослина
має свої особливості догляду. Тому для створення квітників, клумб необхідно
мати певні знання про квіти, які використовують для оздоблення території; правила підбору їх до відповідних клумб; види
клумб та квітників.
Використання яскравих афоризмів, порівнянь, образів
«Там,де вироджуються квіти, не може жити людина» (Георг
Вільгельм Фрідріх Гегель).
1.Традиційні квіти, які прикрашають українські садиби.
(метод наочного навчання)
·
Вихователь.
Традиційними квітами серед українських будинків завжди були
чорнобривці,мальва, барвінок. Але сучасний дизайн ландшафтів українських садиб
дуже різноманітний, різнобарвний та насичений. Існує велика кількість видів,
сортів, гібридів квіткових рослин, які з успіхом використовують у декоративно –
квітковому оформлені клумб і квітників. З цією метою використовують рослини, різні за ростом, кольором, строком
цвітіння. Велику перевагу сучасні дизайнери віддають низькорослим рослинам. Для
створення клумб використовують однорічні, дворічні, багаторічні рослини.
Створення клумби із однорічних квітів – самий
швидкий спосіб озеленення будь якої
ділянки. До популярних однорічних рослин відносяться: петунії низькорослі,
бархатці, бегонія вічно квітуча та інші.
(Розповідь
супроводжується фото )
Живописними є клумби, оформлені
дворічними квітами. Це – анютиниглазки, маргаритки, незабудки.
(Розповідь
супроводжується фото )
Багаторічні низькорослі квіти
– ідеальний варіант для створення клумб. Серед них різні види і сорти примул,
дзвіночок карпатський, різні гвоздики, флокс шиповидний, карликові іриси,
хризантеми, астильба.
ü Запитання.
1. Назвіть традиційні квіти українських квітників.
2. Які існують способи створення квітників?
Фізкульт - хвилинка
(Міні – практикум).
Під час наочного
навчання діти заповнюють табл..№1
Табл.№1
ірис
хризантеми
примули
гвоздика
астильба
|
ДВОРІЧНІ
|
ОДНОРІЧНІ
|
ОДНОРІЧНІ
|
ЗА СПОСОБОМ ВИКОРИСТАННЯ
|
КИЛИМОВІ
|
БОРДЮРНІ
|
петунії
астри
чорнобривці
бегонія
|
бегонія
гнафаліум
чабрець
повзучий
гвоздика
трав’янка
|
барвинок
барвінок
золотисто
жовтий
|
Котовник український
вербейник
|
анютиніглазки
маргаритки
незабудки
|
БАГАТОРІЧНІ
|
БАГАТОРІЧНІ
|
ДВОРЧІНІ
|
ü
ü
ü Вихователь.
Існує велика
кількість видів клумб і квітників. Залежно від мети, смаків обирають найкращі варіанти для
розташування квітника чи клумби. Квітник – елемент дизайну, над яким працюють,
коли визначені функціональні зони, ділянки, висаджені дерева, зроблений газон. Клумба
- частина квітника, розповсюджений вид
квіткового оформлення. Існує багато видів клумб. Вид клумби залежить від мети
створення.
Табл.№2
Види клумб
№
з/п
|
Вид клумби
|
Відмітні ознаки
|
1
|
Регулярна
|
Одночасне цвітіння всіх рослин, розташованих на клумбі.
Композиційний рисунок має чіткі форми, симетричний.
|
2
|
Нерегулярна
|
Цвіте протягом всього сезону, оформлюється
багаторічними квітучими рослинами, тому не потребує щорічного висаджування
рослин
|
3
|
Піднята
|
Має декілька рівнів (багаторівнева)
|
4
|
Килимова
|
Оформлюється карликовими декоративними рослинами.
Розростаючись, вони утворюють «килим» з узором чи орнаментом.
|
5
|
Клумба -
панно
|
Використовують низькорослі рослини для створення
конкретного зображення, емблеми.
|
6
|
Вертикальна
|
Це жива скульптура. Для її створення складають каркас –
основу майбутньої клумби. На карксі закріплюють спеціальні вазочки і
висаджують в них рослини.
|
7
|
Моноклумба .
|
Складається із рослин одного виду. Клумба не потребує
дотримання чітких геометричних форм.
|
8
|
Арабеска
|
Клумба у вигляді контура тварини або рослини. Потребує
дуже грамотного добирання рослин по висоті, часу цвітіння, колірній гаммі.
Для чіткої межі контур оформлюють рослинами контрастного кольору.
|
Технологія
створення квітників та клумб
(метод практичного
навчання – під час обговорення питання діти складають інструкційну карту )
Інструкційна карта №1
Послідовність оформлення
квітника, клумби
№
з/п
|
Вид діяльності
|
Робота, яку необхідно виконати
|
1
|
Вивчення існуючих умов місця, де буде розташована
клумба, квітник
|
Вивчити освітленість території, тип грунту,
рівень ґрунтовних вод
|
2
|
Визначити стиль квітника, клумби
|
Обрати форму клумби, вид клумби
|
3
|
Підібрати рослини за фізіономічними типами
|
Типи –«сільський», «лісовий», «екзотичний», «садовий»
|
4
|
Визначити комбінацію квітів за кольором
|
Одного тону, непомітних тонів,
Комбінація двох кольорів,комбінації холодної і теплої
гами
|
5
|
Підібрати рослини за розміром
|
Чим менше квітник,тим більш низькі рослини повинні
використовуватися на задньому плані.
|
6
|
Підібрати рослини за строком цвітіння
|
Використовувати принцип безперервного цвітіння
|
7
|
Виділити види квітів з різними строками цвітіння
|
Скласти календар цвітіння
|
Інтерактивна гра. Робота в
групах.
Кожна група отримує
назви квітів, назву одного виду клумби. Необхідно із запропонованих варіантів
квітів вибрати ті, які відповідають виду клумби.
ІІІ. Заключна частина.
ЗАПИТАННЯ.
1.
Чи
важка є праця по догляду за квітами?
2.
Хотіли
б ви у майбутньому пов’язати своє життя з проектуванням ландшафтного дизайну?
Чому?
ЗАВДАННЯ №1
1.Доповни
речення,користуючись словами для вставок: Багаторічні, однорічні, дворічні.
(Вірна відповідь – 1бал)
а) Група рослин, які довго та гарно
квітнуть, прикрашаючи наші клумби (з весни до пізньої осені)
називається__________________________
б) Група рослин, більшість з яких в
перший рік після висіву створюють розетку листя та декілька квіток, повністю
розквітають і дають насіння тільки на другий рік,
називається_____________________________________
в) Група рослин, у яких щорічно
надземна частина на зиму відмирає, а з весною відростають нові стебла,
називається __________________________
ЗАВДАННЯ №2
2.До якої групи
рослин відноситься троянда? Правильну відповідь підкресли: (вірна відповідь – 1
бал)
а) однорічна рослина;
б) дворічна рослина;
в) багаторічна рослина
2.Самоперевірка за
еталоном.
Немає коментарів:
Дописати коментар